Przemowy dla wielu osób są istną zmorą. Pisanie przemówień to jednakże poprawny sposób, żeby przygotowywać się do publicznego występu. Pisząc przemówienia trzeba pamiętać o tym, żeby były one na temat. Należałoby też wziąć pod uwagę okoliczności – inne będzie przemówienie formalne, a inne w gronie znajomych. Swobodne przemówienia pełne dowcipów nie sprawdzą się w wypadku przemówień oficjalnych (i odwrotnie).
zbiór przemówień
Niemniej jednak nie jedynie słowa są ważne – podczas przemówienia liczy się również mowa ciała. Baczna obserwacja zachowań, sposobu poruszania się, dynamiczności ruchu oraz gestykulacji bywa często pewniejszym źródłem wiadomości niż najodpowiedniej opłacany i najpoprawniej wyszkolony szpieg. W jaki sposób to wnikliwie działa i o czym nas zawiadamia?
http://www.przemowienia.pl/poradnik.html” title=”jak napisać przemówienie”>baza przemówień
Aby dogłębnie zaznajomić schemat mowy ciała należy cofnąć się do czasów, gdy gatunek nie potrafił jeszcze porozumiewać się za pomocą mowy. Komunikacja na poziomie zwierząt opiera się zwłaszcza na jednoznacznie odbieranych gestach. Podsumowując – pisanie przemówień wcale nie musi być kłopotliwe – wystarczy skoncentrować się na tym, co chcemy przekazać słuchaczom i ubrać nasze myśli w słowa a również delikatne żarty i przerywniki. Pamiętajmy o zachowaniu słusznej ostrożności a także szacunku. Inspiracji można też wypatrywać w sieci – obecnie jest dużo stron internetowych, które proponują gotowe przemówienia a też dużo portali, na których odszukamy osoby piszące treści przemówień. Nie musimy się wobec tego martwić, a jeśli wybitnie nie znamy się na pisaniu przemówień – należałoby to zlecić dla specjalistów.